adscode
Cuma, 29 Mayıs 2020
.
18
Denizli
.
AYNUR ÖZKAN  / GEZGİN / AYNUR'UN GEZİLERİ

 LETONYA-RİGA GEZİMİZ İLE MERHABALAR.

LETONYA-RİGA ....

Baltık Ülkeleri gezimizde;Litvanya’dan sonraki rotamız Letonya ülkesiydi. Baltık Ülkeleri isimleri birbirine benzemesi nedeniyle coğrafi konum olarak da karıştırılır. Güneyden kuzeye sırasıyla Litvanya-Letonya-Estonya yer alır.

 

 

Bu ülkeler Baltık Denizi’ne kıyısı olması nedeniyle dünya turizmin ilgisini çekmektedirler. Litvanya’nın başkenti Vilnius’dan ayrılarak Letonya’nın başkenti Riga’ya vardık. Riga’nın hep ismini duyar merak ederdim. Riga, sokaklara taşmış eğlenceleriyle keyif alacağınız bir şehir. Letonya,küçük bir ülke olmasının yanında Riga,Baltıklar’ın en büyük şehri. Kuzey’in Paris’i olarak da söylenen Riga,Letonya’nın gözbebeği. Kuzeydoğu Avrupa’nın en büyük liman şehri. Şehrin ortasından şehri ikiye bölen Daugava Nehri geçmekte. Nehrin kenarında biraz yürüyüş yaptıktan sonra biz daha çok şehir merkezini gezmeyi tercih ettik.

 

 

Her Avrupa Ülkesi’nde olduğu gibi bu şehirde de eski tarihi dokunun korunduğu Old Town (Eski Şehir) bölgesi şehrin en hareketli yeri. Arnavut kaldırımlı taş sokaklarıyla,ihtişamlı süslemeli tarihi binalarıyla Unesco Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş. Şehrin tanıtım fotoğraflarında sıkça gördüğünüz gotik yapıdaki ihtişamlı,süslemeli binalar da Eski Şehir Meydanı’nda bulunur. Kara Kafalılar Binası,St.Peter’s Kilisesi,3 Birader Evleri,Riga Dome Katedrali bu binalardandır. Kara Kafalılar Binası,yabancı tüccarların loncasıymış. Siyah saçları nedeniyle bu tüccarlara Kara Kafalılar denilirmiş.

 

 

Kırmızı kiremitli ve süslemeli bu görkemli binanın önünden bir poz vermeden geçemezsiniz. Şehrin diğer turistik sembolleri de Kedi Evi, Özgürlük Heykeli ve Riga Kalesi’dir. Kedi Evi Binası’na baktığınızda binanın tepesinde kara kedi heykeli göze çarpar. Hikayesi,tüccarlar loncasından kovulan tüccarın kızarak loncanın yanında bulunan evinin tepesine bu kara kedi heykelini yaptırmış. Özgürlük Heykeli de 1935’te Letonya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle inşa edilmiş. Eski Şehir Meydanı’ndan ayrılarak yürüme mesafesindeki Riga Jauniela denilen güzel bir sokağa vardık. Çiceklerle döşenmiş sağlı sollu cafeler ve restaurantlar bulunmakta. Gece hayatı Eski Şehir Bölgesi’nde daha hareketli. Gününüzü sahilde geçirmek isterseniz de,şehir merkezine 30 km.uzaklıkta bulunan Jurmala Bölgesi sahil-deniz bölgesidir.

 

 

Milli içkileri,siyah balsam denilen 30 çeşit bitkinin ve çiçeğin kaynatılıp meşe fıçılarda bekletilmesiyle yapılan bir içki. 1752 ‘li yıllarda Riga’lı bir eczacı tarafından bulunmuş ve o yıllardan beridir halk ilaç ve şifa niyetine tüketiyormuş. % 45 lik alkol oranı yüsekliği nedeniyle sert bir içki. Riga kenti,20 yy.başında tüm Avrupa’yı etkileyen Art Nouveau mimari akımından yararlanmış,şehir sanatsal binalarıyla farklı bir görselliğe bürünmüş. Barcelona bu akımın merkezi olarak biliniyor.

 

 

Osmanlı saray mimarı Raimonda Doronca da o dönem bu akımdan etkilenerek Osmanlılar’a birçok bina inşa etmiştir. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Şeyh Zafir Türbesi,Yeniköy’deki Huber Köşkü, Beykoz’daki Çubuklu Kasrı,Acıbadem’deki Ahmet Ratıp Paşa Köşkü bunlara örnek binalardır. Riga’ya gitmek isterseniz;Türkiye’den Riga’ya direkt uçuşlar yapılmaktadır. Bol gezili günleriniz olsun..,,