adscode
Cumartesi, 19 Eylül 2020
.
18
Denizli
.
chevron_left chevron_right
KÜLTÜR SANAT Denizli

Serinhisar Yörük Şenliği

Serinhisar Yörük Şenliğinde bugün ülkemizin temel taşı, kurucusu, askeri, çalışanı, çiftçisi, üreticisi , milli mücadelenin en önemli unsuru Yörük Türkmenleri ile birlikteydik

147 Toplam Gösterim
Serinhisar Yörük Şenliği

 

Serinhisar Yörük Şenliğinde bugün ülkemizin temel taşı, kurucusu, askeri, çalışanı, çiftçisi, üreticisi , milli mücadelenin en önemli unsuru Yörük Türkmenleri ile birlikteydik.

 

Çiftcimizin, üreticimizin ve Türk kültürüne sahip Anadolu insanımızın bir araya geldiği Yörük Türkmen toyları ülkemizin milli birliği, beraberliği için örnek dayanışma örneklerindendir.

 

 

Bugün Serinhisara Anadolu' nun dört bir yanından ziyaretçi geldi. Insanımız birbiri ile tanıştı, kaynaştı, örf ve adetlerinin yaşatıldığı ortamda olmanın mutluluğunu yaşadı.

Bugün şenlikte Anadolu'nun kadim gelenlenekleri yaşatıldı. Yörük göçü, atlar, kıl çadırlar, sarı dastarlar, keyfiyeler, binlerce yıllık türküler yanında dev çoban köpekleri şölende boy gösterdiler. Denizli çoban köpeklerinin ülkeye tanıtımı yapıldı. Çoban köpekleri içinde coğrafi işaret benzeri tescil ilimizin tanıtımına katkı sağlayacak ve ve yetiştiricilere büyük ün katacaktır.

Bugün şenlikte yeralan Serinhisar leblebicisi, Yatagan bıçak üreticileri, el ürünleri, anı fotoğrafçısı gibi yerel üreticiler şenliği renklendirdikleri gibi ilçenin ekonomisine, tanıtıma katkı koydular.

 

Bu tür etkinlikler yapıldıkları yerin tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Ekonomiyi canlandırıyor. Bölgesel hareketlilik sağlıyor. Kırsal turizm açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle yerel yönetimler açısından da büyük önem taşıyor.

Serinhisar yörük şenliğinde dernek başkanı Emine Kobaş başta olmak üzere, yörük dernek baskanlarına, yörük beylerine, katılımcılara ve emeği geçen tüm herkese çok teşekkürler. Bu tür etkinlikler kolay değil, büyük emek istiyor. Bu nedenle Serinhisar ilçemiz halkı ve tüm idarecileri alkışı hakediyor.

Saygılarımla

Doç.Dr. Devrim Alkaya
İnş. Yük. Muh. & Kamu Yöneticisi

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE